Orzeczenie o niepełnosprawności
Wniosek w sprawie wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności należy złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty w sekretariacie Zespołu przy ul. Kutrowskiego 31 A (parter, pokój nr 9)
Do wniosku należy załączyć:
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia - wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed złożeniem wniosku,
- posiadaną dokumentację medyczną, która może mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności (np.: karty informacyjne leczenia szpitalnego, konsultacje specjalistyczne, wyniki badań, zaświadczenia lekarskie itp.- kopie),
- posiadane orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności (kopie),
Termin rozpoznania sprawy:
Sprawa powinna zostać rozpoznana w terminie jednego miesiąca, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych lub wymagających przeprowadzenia dodatkowych badań czy konsultacji do dwóch miesięcy.
Odwołanie:
Osoba zainteresowana lub przedstawiciel ustawowy, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, może wnieść odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu, za pośrednictwem Zespołu w Oławie. Powiatowy Zespół obowiązany jest przesłać odwołanie w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania. Jeżeli Zespół uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wydaje orzeczenie, w którym uchyla lub zmienia zaskarżone orzeczenie.
Świadczenie wspierające
Świadczenie wspierające jest nowym instrumentem wsparcia, o które mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia.
Świadczenie wspierające przysługuje bez względu na dochody a także niezależnie od innych form wsparcia otrzymywanych przez osoby z niepełnosprawnościami.
Przyjmowaniem wniosków o świadczenie wspierające, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia od 1 stycznia 2024 r. zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Prawo do świadczenia wspierającego uzależnione jest od uzyskania przez osobę z niepełnosprawnością decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, na poziomie od 70 do 100 punktów.
Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia wydaje wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności (wojewoda)na wniosek osoby niepełnosprawnej, jej przedstawiciela ustawowego (np. opiekuna prawnego) albo, za ich zgodą, na wniosek ośrodka pomocy społecznej lub centrum usług społecznych.
Wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wraz z kwestionariuszem samooceny (druki dostępne w dokumentach do pobrania) można składać począwszy od 1 stycznia 2024 r.:
- bezpośrednio w Wojewódzkim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnoprawności w Województwie Dolnośląskim, Plac Powstańców Warszawy 1, 50-153 Wrocław tel 71/340-66-14 (budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego) informacje/instrukcja wypełniania wniosków pod adresem: https://duw.pl/pl/urzad/wydzialy/wojewodzki-zespol-do-s/227,Wojewodzki-Zespol-do-Spraw-Orzekania-o-Niepelnosprawnosci.html
- za pośrednictwem powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności,
- a także drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu informacyjno- usługowego Emp@tia.
UWAGA: Pierwszy etap ubiegania się o świadczenie wspierające to wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności i uzyskanie decyzji dotycząca poziomu potrzeby wsparcia. Aby otrzymać świadczenie, należy najpierw uzyskać od WZON decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, który określono od 70 do 100 punktów. Dopiero po otrzymaniu decyzji WZON osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia.
Szczegółowe informacje pod adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace
Karty parkingowe
Karta parkingowa wydawana jest na pisemny wniosek osoby niepełnosprawnej nie dłużej niż na 5 lat; do wniosku załącza się:
- kserokopię posiadanego orzeczenia,
- jedną aktualną fotografię (bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami)
- dowód dokonania opłaty za wydanie karty ( w kwocie 21 zł)
Wpłaty można dokonać przelewem na numer rachunku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie: 83 9585 0007 2004 0017 7148 0001
Karty parkingowe są również wydawane placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się – rodzaj takich placówek został określony w stosownym rozporządzeniu. Karta dla palcówki jest wydawana nie dłużej niż na 3 lata.
Wydawanie legitymacji osoby niepełnosprawnej
Wniosek o legitymację osoby niepełnosprawnej należy złożyć bezpośrednio w siedzibie powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wraz z dodatkowymi wymaganymi dokumentami:
- Jedną fotografię o wymiarach 35 x 45 mm odzwierciedlającą aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiającą tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami. Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może dołączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania – fotografię przedstawiającą osobę z nakryciem głowy, pod warunkiem, że fotografia taka jest zamieszczona w dokumencie potwierdzającym tożsamość tej osoby;
- kserokopię dowodu osobistego wnioskodawcy – należy dołączyć w przypadku składania wniosku przez osobę upoważnioną, pełnomocnika lub opiekuna prawnego niebędącego rodzicem;
- kserokopię ostatniego prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień;
- dowód opłaty za wydanie duplikatu legitymacji.
Legitymacja jest wystawiana na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień, jednak nie dłuższy niż:
- 5 lat w przypadku legitymacji dokumentującej niepełnosprawność (dotyczy osób poniżej 16. roku życia);
- 10 lat w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60. roku życia;
- w przypadku osób, które ukończyły 60. rok życia legitymację wydaje się na okres ważności orzeczenia, tak więc możliwe jest wydanie legitymacji na stałe, jeśli na stałe wydano orzeczenie.
Za wydanie duplikatu legitymacji w przypadku jej utraty pobierana jest opłata w wysokości 15 zł.
Opłatę należy uiścić na rachunek bankowy:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Kutrowskiego 31A
55-200 Oława
BS w Oławie: 02 9585 0007 2004 0017 7148 0004